ЕООД, ООД или ЕТ
При стартиране на нов бизнес е необходимо да се избере подходяща правна форма, която да отговаря на специфичните нужди и цели на предприятието. Една от най-често използваните правни форми в България е ЕООД (еднолично дружество с ограничена отговорност), което позволява на един човек да бъде собственик и да управлява бизнеса си с ограничена финансова отговорност. Основният капитал за регистрация на ЕООД може да бъде минимален, като това прави тази форма достъпна за стартиращи предприемачи с ограничени финансови ресурси.
Друга често избирана опция е ООД (общо дружество с ограничена отговорност), която позволява на двама или повече собственици да управляват и споделят отговорността за бизнеса. Тази форма на дружество също предлага ограничение на финансовата отговорност и е подходяща за бизнес партньорства или проекти, които изискват съвместно управление и инвестиции. Дружество с ограничена отговорност (ООД) се учредява от един или повече съдружници, с капитал сформиран от дружествените им вноски. Капиталът не може да бъде по-малък от 2 (два) лева и може да представлява непарична вноска. Всеки от съдружниците отговаря за задълженията на дружеството до размера на дяловата си вноска. Управителят на дружеството може да е лице, различно от собствениците на капитала, или едновременно да е съдружник и Управител. Възможно е дружеството с ограничена отговорност да има и двама или повече Управители и те да управляват заедно и поотделно. Учредяването на дружество с ограничена отговорност се извършва чрез подписване на дружествен договор, в който се описват правата и задълженията на съдружниците и основната дейност, която ще извършват. Наименованието на дружеството трябва да е уникално на територията на Р България и да се съдържа съкращението ООД. При подаването на заявления в Агенцията по вписванията за обявяване на обстоятелства или актове, решенията за тях се взимат с протокол от общото събрание, чрез който всеки един от собствениците изявява писмено своето съгласие за взимане на решението и неговото обявяване.
За тези, които предпочитат по-голяма гъвкавост и по-малка регулация, ЕТ (едноличен търговец) предоставя проста и бърза регистрация. Разликата между ЕООД и ЕТ е, че при ЕТ собственикът носи неограничена отговорност за задълженията на бизнеса, тази форма е популярна сред самостоятелно занимаващите се лица и малки търговци, които търсят минимална бюрокрация и оперативна свобода, но все повече се избягва, поради отговорността.
Изборът на правна форма трябва да се направи след задълбочен анализ на специфичните потребности на бизнеса, финансовите и правни рискове, както и желанията за бъдещ растеж и развитие на предприятието.
Управлението се осъществява от два органа – общо събрание и управител на дружеството. Дава се възможност и за избирането на трети незадължителен орган – контрольор, който да следи за спазването на дружествения договор и да дава отчет пред общото събрание.
Общо събрание
Общото събрание (ОС) е волеобразуващ върховен орган на дружеството. То изменя и допълва дружествения договор, приема и изключва съдружници, избира и освобождава управителя, приема годишния отчет и баланса, разпределя печалбата. Събранието се свиква веднъж годишно от управителя – редовно ОС, на което се приема годишен отчет за дейността на дружеството. Ако се свиква друго събрание, то има статута на извънредно. Решенията се взимат с мнозинство повече от 3/4 от капитала. Единствено решението за увеличаване на капитала се взема с единодушие.
Управител на ООД
Управителят е волеизявяващ орган. Той организира и ръководи дейността на дружеството и го представлява навън. Неговата представителна власт произтича от закона и не може да бъде ограничавана нито от ОС, нито от дружествения договор.
Разликата между ООД и ЕООД се изразява и в това, че едноличният собственик на капитала (ЕСК) изпълнява функциите на Общото събрание при ЕООД-то: той взема изброените по-горе решения, които се отразяват в протокол за решение на Едноличния собственик на капитала.
Общото събрание, съответно едноличния собственик на капитала е органът, който взима важните решения, очертаващи посоката на развитие на дружеството.
Заключение
ЕООД: При ЕООД най-често едноличният собственик на капитала е и управител на дружеството. Това не е задължително, като е възможно едноличният собственик на капитала да избере друго лице за управител, което да организира и ръководи дейността на дружеството.
ООД: При ООД управителят се избира от общото събрание на съдружниците. И при двата вида форми на търговски дружества е възможно да бъдат избрани повече от един управител. Те могат да ръководят и представляват дружеството заедно /само заедно да взимат решения/, поотделно /самостоятелно да могат да взимат решения/ или по друг начин /който може да бъде конкретизиран в дружествения договор/.
изборът между ЕООД и ООД зависи най-вече от броя на учредителите. Докато ЕООД предоставя голяма автономност на едноличния собственик, ООД позволява по-голяма гъвкавост при сътрудничеството между различни партньори.
Изискванията за регистрация на ООД и ЕООД са едни и същи, както и държавните такси
Търговските дружества могат да се преобразуват чрез вливане, сливане, разделяне, отделяне и отделяне на еднолично търговско дружество, както и чрез промяна на правната форма. При всички форми на преобразуване преобразуващите се, приемащите и новоучредените дружества (участващите в преобразуването дружества) могат да бъдат от различен вид, доколкото закон не предвижда друго. Еднолично търговско дружество може да се преобразува и чрез прехвърляне на цялото си имущество на едноличния собственик, ако той е физическо лице.
За професионални счетоводни услуги, които отговарят на всички ваши бизнес нужди, доверете се на нашия екип от опитни специалисти. С нас ще получите компетентна помощ във всяка стъпка от управлението на вашите финанси. За повече информация и безплатна консултация, не се колебайте да се свържете с нас на телефон: 0895662926 или ни пишете на sd_expert@abv.bg. Открийте предимствата на нашите счетоводни услуги и осигурете на бизнеса си стабилност и успех!